Szukaj noclegu

12.03.2016 r.

Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, Port Śródlądowy w Iławie oraz Nadleśnictwo Iława zapraszają na „Noc sów” – ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, poświęcone jednym z najbardziej tajemniczych ptaków. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak wygląda życie sów w Polsce i… jak żyje się w lesie nocą.

Marcowe noce pachną już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy. To najbardziej aktywny okres w roku dla większości sów. To wtedy rozpoczynają swój okres godowy – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie – albo pióra, oczywiście: sowom z podniecenia, innym mieszkańcom lasów – z przerażenia

12 marca mieszkańcy powiatu iławskiego będą mieli okazję przyjrzeć się sowom z bliska. Dwuczęściowe spotkanie rozpocznie się o godz. 18:30 w Porcie Śródlądowym. Jego pierwsza część potrwa do godz. 20:00.
W tym czasie uczestnicy spotkania dowiedzą się, dlaczego sowy były ptakami Ateny i symbolem mądrości. Odkryją tajemnice hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru. Przez 1,5 godziny prowadzący opowiedzą o poszczególnych gatunkach sów i ich biologii, przedstawią metody badań i ochrony sów oraz wyjaśnią, jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze.

O godzinie 20.00 uczestnicy spotkania będą mieli okazję wzięcia udziału w wyjeździe terenowym. Będzie to niezwykła szansa na to, by wieczorową porą, wspólnie ze znawcami tematu, poznać sowy z bliska, nasłuchiwać je i wabić.
Uczestnikiem wydarzenia może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat ptaków czy przyrody.

Organizatorzy – Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, Port Śródlądowy w Iławie oraz Nadleśnictwo Iława – zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu. Ilość miejsc ze względów organizacyjnych jest jednak ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń (zgłoszenia przesyłać można do 10 marca).

Informacji dotyczących wydarzenia udziela koordynator Alina Rodziewicz (kontakt i przyjmowanie zgłoszeń: zpk.edukacja@warmia.mazury.pl, tel. 508 466 390, 89 758 85 27).
Ogólnopolskim koordynatorem „Nocy sów” jest stowarzyszenie Ptaki Polskie.

iława imprezy